Sčítanie

Autor: Vladimír Palko ml. | 13.6.2011 o 10:21 | (upravené 13.6.2011 o 10:28) Karma článku: 7,59 | Prečítané:  1152x

Voči sčítaniu som mal výhrady hneď od začiatku. Niektoré konkrétne otázky mi vadili, iné zas chýbali, ale prekážala mi najmä absencia zmyslu takto prevedeného sčítania.

Zaznelo mnoho argumentov, prečo je sčítanie nutné. Kde postaviť školy a škôlky, kde cestu, kde pristaviť toi toi - ky... a potom aj trošku rozumnejšie dôvody, ako výpočet dôchodkov, demografická krivka a podobne. Lenže - všetky podstatné informácie sa už niekde nachádzajú. V Sociálnej poisťovni, na daňových úradoch, na matrikách a podobne. Psou povinnosťou Štatistického úradu bolo nie minúť miliardu korún na tony papierov a sčítacích komisárov, aby sa potom mohla partička sociologických „expertov“ nimrať v bezvýznamných údajoch (typu či sa sprchujem raz, alebo dva krát denne a z toho vyvodzovať pre dvoch – troch ľudí v republike nadmieru zaujímavé závery), ale zistiť si potrebné údaje od príslušných inštitúcií. Otázky, na ktoré sa odpovede takýmto spôsobom zistiť nedali, sa mali klásť vzorke respondentov telefonicky a počítať so štatistickými odchýlkami. Naozaj potrebujeme až tak presne vedieť, koľko je tu Slovákov, Maďarov, či iných menšín? Pretože napríklad presný počet Rómov sa tak či tak nedozvieme, lebo sa nimi byť necítia, ale zaškrtnú buď slovenskú, alebo maďarskú národnosť. Zato rytierov Jedi sa nám isto nazbiera požehnane.

Prečo sa sčítanie nepodarilo? Pretože ľudia nie sú hlúpi. Prirodzene majú odpor voči štátnej moci, ktorá ich núti robiť to, robiť ono, a potom sa ich ešte za ich peniaze pýta úplné hovadiny, ktoré sa navyše dali zistiť oveľa jednoduchším a lacnejším spôsobom. Lenže to by sa potom pani riaditeľka (SMER) nemohla ukázať v telke skôr, ako po voľbách, keďže to je jediná mediálne zaujímavá vec, ktorú ŠÚ vykonáva. Takto sa v prípade, že ju neodvolajú, bude môcť ukázať hádam aj každý mesiac a oznámiť národu napríklad, že: „Na Slovensku je milión hajzlov. A tých mimo byt asi sto tisíc.“

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Stratová poisťovňa rozdala desaťtisíce na odmenách

Bývalé vedenie Všeobecnej zdravotnej poisťovne si napriek odhadovanej strate desiatok miliónov eur rozdelilo odmeny vo výške 41-tisíc.

KOMENTÁRE

Symboly teta Anka, masér Kostka a celá VšZP

Ani polícia, ani Drucker sa s riešením situácie v štátnej poisťovni nepretrhnú.

SVET

Stredné Taliansko postihli silné zemetrasenia, cítili ich aj v Ríme

Zemetrasenie vyvolalo u obyvateľov strach.


Už ste čítali?