Krátky návrat k dani z Fica

Autor: Vladimír Palko ml. | 26.2.2013 o 10:45 | Karma článku: 10,96 | Prečítané:  1835x

Dnešná "pravica" v opozícii má plné ústa kritiky Roberta Fica kvôli zvyšovaniu daní. Pritom krátka Radičovej vláda ukázala, že posledná vec, ktorú by urobila, by bolo ich zníženie a zjednodušenie.

Zvyšovanie daní je, jednoducho povedané, zlo. Berie ekonomickú slobodu, zvyšuje nezamestnanosť, ničí schopnosť vytvárať a uchovávať hodnoty. Zväčšuje korupciu, odrádza zahraničie od investovania na Slovensku a znižuje našu konkurencieschopnosť. Kladie zbytočné prekážky pred domácich podnikateľov a rastie byrokracia vyžadovaná štátom.

Nehovoriac o zbytočnej kriminalizácii občanov, ktorí sa snažia v snahe prežiť obchádzať daňové a odvodové povinnosti. Zavedenie rovnej dane v roku 2002 ukázalo, že pri nižších daniach štát vyberie viac peňazí.

Robert Fico si preto logicky kritiku zaslúži. A k nej aj prezývku sociálny netvor. Dnešní "pravicoví" politici však nie sú tí, ktorí by si mali príliš otvárať ústa.

Radičovej vláda urobila v roku 2010 nečakanú zmenu. Zvýšila DPH na 20% a nazvala ju daňou z Fica. Vyslala tým signál, že nemá záujem akokoľvek meniť politiku smerom k znižovaniu daní, naopak, ukázala Ficovi, že občania si už na bezbrehý cynizmus vlád akosi zvykli a možno dane zvýšiť ešte oveľa viac. Ak dnes počúvame politikov "pravice", že chcú od Fica nižšie dane, poprípade sľubujú, že ich oni sami niekedy v budúcnosti znížia, je to len populizmus a klamstvá.

Fico robí len to, čo mu jeho voliči beztrestne robiť dovolia. Jeho situácia však nie je závideniahodná. Nezamestnanosť rastie, prognózy sa zhoršujú - a bude horšie.

Na záver poznámočka. Politici by mali robiť to, čo sľúbili. Aspoň približne. Ak sľúbili dane znižovať, alebo ich nechať tak, nemali by ich zvyšovať ani kozmeticky. Keď ich zvýšia a nahrajú Ficovi na ďalšie zvýšenie, nech sa nečudujú, že prehrajú voľby a nikto im neverí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Keď sa raz prezident príde spýtať, čo by mali robiť

Spýtala som sa, čo by chcel a on povedal, aby neboli bezdomovci. Prihlásil sa ku Kollárovi do strany, lebo si myslel, že tam sa to podarí.

KOMENTÁRE

Ficov Smer je v opozícii. Únia má novú vládnu koalíciu

V europarlamente sa rozpadla veľká koalícia ľudovcov a socialistov.

EKONOMIKA

Slovenské elektrárne prehrali boj o Gabčíkovo

Ústavný súd odmietol sťažnosť voči rozhodnutiu Najvyššieho súdu.


Už ste čítali?