reklama

Prečo behám (a prečo by ste vy možno nemali)

Sú dva typy bežcov. Hurásystemovič Dámto Megarýchlik a Triezvko Planič. Prvému jeho nadšenie a odhodlanie vydrží do prvého bežeckého zranenia, keďže behať začal ako Forrest Gump - bez plánu a potrebných vedomostí. Druhý môže relatívne bezpečne behať celý život - pretože si niečo o behu, technike a tréningovom objeme či tempe naštudoval, v lepšom prípade zašiel za trénerom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Priznávam, bol som taký polovičný Hurásystémovič, ktorý sa postupne cez rôzne zranenia a chyby priblížil k Planičovi. Nie je totiž nič horšieho pre človeka milujúceho pohyb, keď je vyradený kvôli zraneniu z pretrénovanosti, alebo aplikácii nesprávnej techniky. Preto je lepšie urobiť kompromis medzi nadšením a chladným ráciom a začať sa riadiť zlatým pravidlom "menej býva viac". A strieborným pravidlom "najprv sa treba naučiť hýbať technicky správne, až potom pridávať na intenzite a objeme".

Viem, stále nepíšem o behu, ale už sa k nemu dostávam. Najprv sa však chcem vrátiť na základnú školu, pretože to je miesto, kde nás všetkých mali naučiť telocvikári správne behať. Povedať nám, že beh cez pätu vylučuje členok z procesu odpruženia, čím trpia kolená, bedrá a chrbát. Vysvetliť, že pomalý klus zvyšuje našu všeobecnú vytrvalosť a so šprintovaním to netreba preháňať. Že behanie je šport veľmi individuálny a objem či rýchlosť si treba "ušiť" na seba, nie podľa najlepších.

Prax poznáme. Je proste smutná. A z demotivovaných, netrénovaných detí bez základov sa stanú demotivovaní dospelí, zhrbení za počítačom. A keď aj motiváciu získajú a vybehnú na hrádzu, či do lesa, rýchlo zistia, že hurásystémom to nepôjde. Že po rokoch nečinnosti je ich telo oslabené a potrebuje spevniť aj inými cvikmi. Že pri behu nemôžete úplne "vypnúť" a "relaxovať", pretože musíte (minimálne prvý rok) riešiť techniku došľapu, tempo, držanie tela a podobne. Nehovoriac o silovom cvičení pre spevnenie tela aspoň raz týždenne a strečingom po behaní. Sila, behanie a kvalitný oddych idú ruka v ruke. Ideálne v uvedenom poradí.

Ak sa chcete venovať hobby behu dlhodobo, bude vás to stáť čas (nielen ten, ktorý reálne prebeháte), energiu, nejaké to štúdium (najmä o tepovej frekvencii a tréningových pásmach - odporúčam Kontrolovaný tréning od Laurenca Dívalda, technike - po prečítaní výťahu princípov z knihy Born to run som postupne zmenil techniku behu, odmenou mi je už niekoľko rokov beh bez zranení), riešenie prípadných bežeckých zranení (8 z 10 bežcov sa zraní aspoň 1x ročne, opäť odporúčam sústrediť sa na techniku behu), a peniaze (funkčné tričká, bežecká obuv a aspoň základný športtester sú pri častom a dlhodobom behaní nevyhnutnosť).
 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pokiaľ vám to príde príliš komplikované, odrádzajúce, vykašlite sa na behanie. Prechádzky či turistika sú tiež výborné na zlepšenie kondície a vytrvalosti, rovnako bicykel, inline korčule či plávanie. Ak sa však do behania pustíte, odmenou vám bude zlepšujúca sa kondícia, vytrvalosť, a od istej úrovne aj zvyšujúca sa rýchlosť. Behanie je tiež časovo nenáročnejšie ako napríklad cyklistika. A časom, keď si vštepíte dobrú techniku, budete pri behaní naozaj relaxovať a užívať si vyplavené endorfíny, prípadne súťažiť.

Autor od roku 2009 pravidelne beháva Národný beh Devín - Bratislava, má odbehnutý 3/4 maratón a v blízkej či vzdialenejšej budúcnosti sa teší aj na celý. Autor si nenárokuje vlastníctvo žiadnej univerzálnej bežeckej pravdy, behá a športuje pre radosť. :)

Vladimír Palko ml.

Vladimír Palko ml.

Bloger 
  • Počet článkov:  129
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Človek, občan, zaujímajúci sa o dianie okolo seba. Poslanec MZ v bratislavskom Starom Meste. Zoznam autorových rubrík:  kultúrazábavapolitikakomunizmusčo mám rádSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu