Európa bez svätcov?

Autor: Vladimír Palko ml. | 23.11.2012 o 12:42 | Karma článku: 7,55 | Prečítané:  608x

V roku 1985 sa pri príležitosti osláv 1100. výročia úmrtia sv. Metoda uskutočnila najväčšia púť v komunistickom Československu na Velehrade. Zúčastnilo sa jej približne 100 - 150 tisíc ľudí žiadajúcich náboženskú slobodu a povolenie návštevy pápeža. Na púti sa stala na tú dobu obdivuhodná vec - dav vypískal z rečníckej tribúny komunistického ministra kultúry Milana Klusáka, ktorý sa púť kresťanov pokúsil vyhlásiť za mierovú demonštráciu a v prejave označil Cyrila a Metoda za prvých komunistov. Dnes, 27 rokov neskôr, má štátna neokomunistická moc naprieč Európou podobné tendencie ako režim, ktorého koniec datujeme 17. novembra 1989.

Československí komunisti 40 rokov podliezali Moskve a robili všetko, čo súdruhom v Kremli na očiach videli. Brutálne prenasledovanie "spiatočníckej" cirkvi, kresťanov a kritikov v mene "vedeckého" ateizmu pre nich nikdy nebolo žiadnou morálnou dilemou. Dnes vidíme analógiu v rušení kresťanských sviatkov v mene zisku a popieranie vlastných koreňov, ukotvených v Ústave SR. Reč je o svätcoch a vierozvestoch Cyrilovi a Metodovi, ktorí sa významným spôsobom pričinili o šírenie vzdelanosti na našom území.

Dnes to nie je Klusák pokúšajúci sa urobiť z Cyrila a Metoda niečo, čo nie sú, ale Európska komisia odkazujúca Národnej banke Slovenska, že by bolo vhodné, keby im v návrhu pamätnej mince odstránili svätožiary nad hlavami a kríže z odevov. Ale čo možno čakať od inštitúcie, ktorej šéfuje Jose Manuel Barroso, ktorý svoju politickú kariéru začal ako maoista (podľa čínskeho súdruha Mao Ce-Tunga)... 

Kresťanské symboly eurobyrokrati nemajú v láske, to nie je nič nového. Prenasledovanie kresťanov (kresťania sú najprenasledovanejšou náboženskou skupinou na svete) ich necháva chladnými, naopak, sami sa k nej pridávajú schvaľovaním legislatívy postihujúcej kresťanské názory v rovine pracovného práva, práva na slobodu prejavu a zhromaždenia, ako aj práva na výhradu svedomia. Preto sa nečudujem, že komisia vydala takéto odporučenie. Čo ma však prekvapilo, je servilná reakcia NBS, ktorá bez akýchkoľvek námietok prijala rozhodnutie urobiť zo svätcov s kresťanskými odznakmi neidentifikovateľné postavičky v habitoch.

V roku 1985 sa na Velehrade prenasledovaní kresťania vzbúrili komunistickému režimu riadenému z Východu. V roku 2012 sa slovenská štátna inštitúcia opäť stáva servilným posluhovačom novej totality, tentoraz prichádzajúcej zo Západu. A slovenskému kresťanovi je to zdá sa úplne jedno. Ak nie, radi Vás privítame na protestnom zhromaždení pred NRSR v utorok 27.11.2012 o 16:30. Odkaz na fb event tu:
https://www.facebook.com/events/381360611949696/381541995264891/?ref=notif¬if_t=plan_mall_activity

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal o správu, aby mohol zakročiť.

SVET

Bývalý populista Fico nás zradil, znie z Poľska aj Maďarska

Fico o budúcnosti v jadre EÚ hovoril už na jar, médiá si to nevšimli.


Už ste čítali?