Od učiteľov k peniazom. Našim peniazom.

Autor: Vladimír Palko ml. | 7.12.2012 o 16:16 | Karma článku: 11,21 | Prečítané:  1499x

Slovenskí učitelia protestujú, lebo sú vraj nízko ohodnotení. Robert Fico s hodinkami za 20 litrov bohorovne tvrdí, že nie sú peniaze. Asi je načase položiť si zopár otázok.

Vychádzame z predpokladu, že učitelia by mali naučiť iných ľudí ako nebyť hlúpy, poprípade ich aj čiastočne zbavovať naivity. Je tak? Viacmenej áno. Teraz otázky. Je naivné nechať sa zastupovať odborárom, ktorý bol do funkcie miestneho poslanca zvolený s podporou Smeru? Je hlúpe sa čudovať, že takýto odborár bez boja ustúpi tlaku vlády? Aká je pravdepodobnosť, že smerácky odborár v prvom rade myslí na svoje vlastné záujmy a nie na záujmy ľudí, ktorých zastupuje?

Poďme ďalej, k vážnejším veciam. Ministerstvo školstva už desaťročia vykazuje mizernú výkonnosť a aj letmé nahliadnutie do zoznamu činností, za ktoré sa neefektívne utrácajú naše peniaze, spôsobuje aj u otrlého človeka pomerne veľkú nevoľnosť. A čím väčšie ministerstvo, alebo štátna inštitúcia, tým väčšie mrhanie a rozkrádanie, nehovoriac o najväčšom byrokratickom šimľovi plateného z našich daní, Európskej únii.

Ak má niekto pocit, že riešením je vytvorenie nových školských odborov a pokračovanie v štrajku za vyššie platy v súčasnej situácii, asi ho sklamem. Problém je totižto niekde inde, hlbšie. Priznajme si, čo nás trápi viac - že majú učitelia platy aké majú, alebo, že štát rozhadzuje a jeho predstavitelia kradnú? Mňa osobne tá druhá vec, ktorá je oveľa väčším problémom, ako výška platov v školstve. Fico a jeho suita učiteľom nedajú nič. Učitelia ich jednoducho nezaujímajú tak, ako ich nezaujíma nikto, od koho nedostanú ligotavý peniažťok.

Riešením by podľa môjho názoru nemali byť demonštrácie za vyššie platy, ale postupné odoberanie peňazí štátu, čiže zníženie daní a odvodov. Pretože čím menej peňazí vláde dáte, tým menej peňazí bude môcť vláda použiť na dohodenie kšeftov svojim známym a kamarátom. S čím menším balíkom peňazí bude štátna administratíva narábať, tým ľahšia bude kontrola ich míňania.

Apropos, kontrola... rôzne kontrolné úrady a úrady pre verejné obstarávania sú na dve veci. Keď štátna inštitúcia kontroluje štátnu inštitúciu, nikdy to nemôže dopadnúť v prospech občana. Lenže zmenšením balíka kontrolovaných peňazí sa aj najväčší zlodej začne samokontrolovať a kradnúť o čosi menej (myslieť si, že sa nebude kradnúť vôbec, by bolo trošku naivné), aby nepresiahol mieru citlivosti spoločnosti.

Lenže kto takúto víziu na Slovensku reprezentuje? Spolu s morálnymi hodnotami (ktoré sú pre náš prípad dôležité, lebo veď kto nemorálny nebude kradnúť?) a zaistením budúcnosti (rodiny plodiace a vychovávajúce nové generácie platcov daní) štátu? Tiež máte pocit, že každý chce okamžite nahrabať z Vašich daní a zarobiť na Váš úkor?

Pravicová vláda zvýšila DPH z 19 na 20%, "sociálna" ju pekne doplnila zvýšením dani z príjmu pre firmy na 23% (nehovoriac o ďalších kažimiriádach). Veríte, že tak urobili pre Váš prospech, alebo pre prospech seba a svojich kamarátov "tiežpodnikateľov"? Neveríte?

Teraz si položte otázku, koho ste volili. Pravicu, či ľavicu? Ono je to úplne jedno, ani jedna nešla cestou znižovania daní, odvodov a tým pádom korupcie.

Vážení kantori, napriek tomu, že si vážim Vašu prácu, je mi z Vás smutno. Vaše protesty sú čisto sebecké úplne rovnako ako aj Ficove, či Radičovej kroky sú/boli čisto sebecké, nehovoriac o tom, že rovnako ako Vy môže protestovať väčšina profesií platených štátom, plus dôchodcovia. Kým budete voliť ľudí, ktorí nie sú ochotní šetriť, tak si môžete protestovať koľko chcete. Nízke platy a vysoké dane ste si totiž drvivou väčšinou zvolili sami.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal o správu, aby mohol zakročiť.

SVET

Bývalý populista Fico nás zradil, znie z Poľska aj Maďarska

Fico o budúcnosti v jadre EÚ hovoril už na jar, médiá si to nevšimli.


Už ste čítali?