"Dobrý úrad" - nezrozumiteľnosť v medziach zákona

Autor: Vladimír Palko ml. | 29.4.2013 o 10:47 | (upravené 29.4.2013 o 10:53) Karma článku: 6,83 | Prečítané:  771x

Opäť sa musím vrátiť k téme parkovania. Nečudo, je to naozaj problém. Problém, ktorému v bujnení napomáha "Dobrý úrad", ako ho rada prezentuje starostka Rosová. Hneď, keď som tento tristný názov prvý krát videl, spomenul som si na slogan z legendárneho britského seriálu "Yes minister", keď ministerský úradník navrhoval kvôli zlepšeniu image úradu ministrovi uverejniť do novín inzerát "Úrad je váš priateľ".

Poviem vám jedno z mojich kritérií naozaj dobrého úradu. Taký úrad by mal reagovať na najvypuklejšie problémy, ktoré nedokáže okamžite riešiť, naozaj nadštandardným informovaním občanov. Parkovanie je jedným z nich.

"Dobrý úrad" starostky Rosovej nemá ohľadne parkovania žiadnu víziu a na legislatívne zmeny reaguje, povedzme že svojsky. Stovky vodičov navštevujúcich Staré mesto sa na Múzejnej ulici (a iných) dozvedeli až po pokutovaní Mestskými papučkármi o zmene zákona, ktorá zásadným spôsobom ovplyvnila parkovanie v centre mesta.

Viem, neznalosť zákona neospravedlňuje.

Lenže aby ste mohli zákon poznať, musí byť najprv dostupný, najlepšie na mieste, ktorého sa týka. Rosovej "dobrý úrad", namiesto aby  na svojej stránke aktualizoval zmeny týkajúce sa zmeny pravidiel parkovania, neurobil NIČ. Ak sa chcete presvedčiť sami, navštívte kolonku Doprava a parkovanie, v ktorom sa namiesto relevantných informácií o najnovších legislatívnych zmenách vplývajúcich na parkovanie (s výnimkou zopár starých platných VZN ) nedozviete NIČ.

Miestnym politikom, zdá sa, vyhovuje nezrozumiteľnosť v medziach zákona.

Preto nadprácu, ktorú by ste očakávali od naozaj dobrého úradu, na tomto mieste urobím ja. Aby sa návštevníci Starého mesta nemuseli učiť na svojich vlastných chybách, pretože odsledovať všetky legislatívne zmeny ovplyvňujúce bežný život je pre bežného občana priam nemožné a učenie sa na vlastných chybách je drahé.

Do 31.12.2012 sa dalo parkovať v súlade s dopravnými predpismi na chodníku podľa § 52 odsek 2 Zákona o cestnej premávke 8/2009 takto: "Iní účastníci cestnej premávky než chodci nesmú chodník používať; to neplatí, ak dopravnou značkou alebo dopravným zariadením nie je určené inak alebo ak ide o zastavenie alebo státie vozidla, pri ktorom ostane voľná šírka chodníka najmenej 1, 5 m." Čiže dalo sa parkovať všade, kde to nebolo výslovne zakázané, ak ostal priestor 1,5 metra pre chodcov.

Lenže od 1.1.2013 platí novelizovaná verzia § 52 odsek 2: "Iní účastníci cestnej premávky než chodci nesmú chodník používať; to neplatí, ak dopravnou značkou alebo dopravným zariadením je určené inak alebo ak ide o zastavenie alebo státie vozidla, pri ktorom ostane voľná šírka chodníka najmenej 1, 5 m okrem zóny s dopravným obmedzením spočívajúcim v zákaze zastavenia alebo státia a zóny s plateným alebo regulovaným státím."

Centrum starého mesta je zóna s plateným státím, takže ak chcete niekde zaparkovať, môžete tak urobiť len na vyznačenom parkovacom mieste.Túto informáciu však na stránkach Starého mesta v žiadnom prípade nenájdete. Pritom na jej základe Mestskí papučkári pokutujú od začiatku roka stovky vodičov, a vybrali sumu (ak dávali pokutu priemerne 30 EUR) ďaleko prevyšujúcu 10.000 EUR, ktorú starostka Rosová nazýva, citujem, "drobnými".

Pani starostka, ja chápem, že keby sa vodiči dozvedeli, nedajbože zo stránok Starého mesta, o legislatívnych zmenách ovplyvňujúcich ich bežný život, mestskí papučkári by vybrali menej "drobných". Mňa však ako občana zaujíma, aby som mohol na stránke, ktorú si platím, nájsť rýchlo konkrétne a komplexné informácie. Možno by stálo za zváženie menej sa venovať umelému zlepšovaniu selfimage a sústrediť sa na službu, za ktorú beriete plat.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal o správu, aby mohol zakročiť.

SVET

Bývalý populista Fico nás zradil, znie z Poľska aj Maďarska

Fico o budúcnosti v jadre EÚ hovoril už na jar, médiá si to nevšimli.


Už ste čítali?