Dom na Mariánskej, alebo ako proti graffiti

Autor: Vladimír Palko ml. | 9.10.2014 o 11:16 | (upravené 9.10.2014 o 14:42) Karma článku: 5,50 | Prečítané:  1573x

My, čo chodievame každý deň do zamestnania a zo zamestnania pešo, občasne obmieňajúc trasy, môžeme pri troche všímavosti pozorovať príbehy predajní, pribúdajúcich herní, či príbehy múrov na mestských domoch. Jeden z nich je z Mariánskej ulice.  

Na pôvodne ošarpanom, hojne posprejovanom dome, sa rozhodli jeho obyvatelia urobiť novú fasádu. A tak sa aj stalo. Za mesiac bola fasáda hotová, pekne vymaľovaná. Pozerajúc sa na vedľajšie domy som si uvedomil, že domu znovu nadobudnutá krása asi dlho nevydrží.

"Jména hloupých na všech sloupích." - zvyklo sa hovorievať. Dnes stĺpy vystriedali múry. Pseudoumelci, ktorých zvykom je znehodnocovať majetok druhých ľudí graffitmi, samozrejme spozorovali novú plochu pre svoje "umenie" okamžite a cez noc pribudli dva tagy. "Teraz buď vymäknú, alebo zabojujú", povedal som si. Zabojovali. Keď som sa vracal večer rovnakou trasou domov, starší pán akurát zatieral posledný zbytok "maľby".

Boj trval asi dva týždne. Tagy vydržali vďaka nasadeniu kladného hrdinu len zopár hodín - a to pseudoumelci s veľkými egami neznášajú. Keď pochopili odhodlanie obyvateľov zachovať múr čistý, prestali ho znečisťovať. Už je to vyše dvoch rokov, ale múr ostáva čistý a na Mariánskej pôsobí, pravdu povediac, trochu nezvyčajne.

Viem, nie všetky fasády sa dajú udržiavať rovnako a nie všetci majú rovnaké odhodlanie, ako obyvatelia domu na Mariánskej ulici. Nebolo by preto na škodu pouvažovať nad zvýšením trestov za podobné poškodzovanie majetku, najmä na historických budovách. Prípadne o navýšení času, ktorý prichytení pseudoumelci strávia čistením znehodnoteného majetku. Možno ich to odstraší.

PS: Tagy najnovšie "zdobia" aj sklo novej Kunsthalle na Námestí SNP. Vyššie spomenutý príbeh by mohol inšpirovať správcu budovy Národného osvetového centra a ďalších verejných budov.

 

 


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Whisky: Nerozumiem tomu, akým hlúpostiam dokážeme uveriť

Spevák Slobodnej Európy precestoval svet. Cez to hodnotí aj Slovensko.

DOMOV

Pri Badíne sa zrazil autobus s nákladiakom, neprežili dvaja ľudia

Na mieste zasahovalo takmer 20 hasičov.


Už ste čítali?