Záhada guerilla prechodu na Grosslingovej

Autor: Vladimír Palko ml. | 9.10.2015 o 15:27 | (upravené 9.10.2015 o 15:34) Karma článku: 6,49 | Prečítané:  1934x

V dopravnej komisii staromestského churalu sa nám na stôl dostanú rôzne nápady. Väčšinou majú zmysel, občas sú len vyvrcholením osobných sporov dvoch susedských táborov, medzi ktorými musíme nechtiac robiť rozhodcov.

Ale niekedy mi zostane až mozog stáť.

Vo februári sme v komisii riešili návrh Cyklokoalície (prítomný bol Mgr. Peter Netri, člen mestskej komisie dopravy a integrovaných systémov, neposlanec - odborník) a študentov gymnázia Grosslingova na nový prechod pre chodcov z ligapasáže priamo pred vchod gymnázia. Argumentácia: Štúrova je rozkopaná a gymnazisti prichádzajú najmä z ligapasáže a musia prejsť 25 metrov na prechod pre chodcov a ďalších 25 metrov sa vrátiť ku vchodu. Druhým argumentom bolo zvýšenie bezpečnosti študentov.Odhliadnuc od lenivosti (niektorých) študentov prejsť 25 + 25 metrov navyše (BTW moja stará mama chodila každý deň 7km do školy a 7km späť peši, milá budúca elita národa) ma zaujímali odpovede na tri otázky:

1. koľko parkovacích miest zoberie vybudovanie nového prechodu? Odpoveď: nevieme presne, ale minimálne šesť.
 2. máte/existuje plán, ako zrušené miesta nahradíte? Odpoveď: nie.
 3. existuje štatistika nehôd, alebo nejaké zadokumentované nehody v uvedenom úseku? Odpoveď študentky gymnázia, zastupujúcej študentov: Nie, úsek nie je nehodový. No jej osobná skúsenosť bola, že keď sa raz ponáhľala do školy, lebo meškala, prechádzala cez cestu a nepozrela sa doľava doprava, či niečo nejde, nejaké auto zabzrdilo asi 3cm od nej, čo ju vyľakalo a rozrušilo. No skoro ma vykotilo. :D
 Otázky kolegov poslancov v zmysle, koľko to bude stáť, kto to zaplatí, sa stretli opäť s odpoveďou nevieme. Nehovoriac o tom, že sa bude musieť vypovedať zmluva nájomcovi novinového stánku, samotný stánok sa bude musieť premiestniť, alebo úplne zrušiť. Dva prechody pre chodcov tak blízko pri sebe v pomerne pokojnej uličke sú tiež zbytočné. A ak mi niekto bude tvrdiť, že pôvodný prechod sa zmení na parkovacie miesta, tak asi skôr nie, pretože je umiestnený logicky na križovatke a najkratšou spojnicou k Modrému kostolíku a ľudia tadiaľ budú prechádzať prechod neprechod.

Ďalším z argumentov bolo upokojenie dopravy. Otázka znie, ako strata šiestich parkovacích miest bez ich nahradenia môže priniesť upokojenie dopravy. Skôr viac krúženia vodičov áut po blízkych uličkách, hľadajúcich miesto. Apropos, takmer denne po celej trase Grosslingovej v špičke jazdím na bicykli a ulica je pokojná tak akurát.

Záver: lenivosti a nepozornosti niektorých gymnazistov (neverím, že s tým súhlasia všetci, a už vôbec neverím, že s tým súhlasia obyvatelia okolitých domov - a že boli vôbec oslovení) sa chytil spolok "odborníkov" prinášajúci zúfalo nedoriešený návrh, kde jediná "hotová vec" je buzerácia nájomcu novinového stánku (viackrát zdôrazňovaná trojmesačná výpovedná lehota zo strany Cyklokoalície).

Môžete len hádať, kto ako jediný bol proti návrhu Cyklokoalície. Z tejto komisie som odchádzal s pocitmi dokonalej absurdnosti, asi ako keď Kefalín opúšťal Pomocný technický prápor v komédii Černí baroni. 

PS: Tieto riadky som napísal pred pol rokom a nechával som si ich ako pamäte v zálohe do prípadnej publikácie o staromestskej komunálnej politike. Lenže dnes som natrafil na odkaz pre starostu. Nejaký veľmi chorý mozog namaľoval ilegálny, bezpečnosť a zdravie nás všetkých ohrozujúci guerilla prechod pre chodcov približne podľa plánu prezentovaného Cyklokoalíciou. Mestská časť ho potom musela na vlastné náklady zamaľovať. Som zhrozený, kam až sú niektorí ľudia ochotní zájsť pre naplnenie svojho mokrého sna a tiež zvedavý, či polícia zaháji trestné stíhanie neznámych páchateľov za všeobecné ohrozenie. Mohlo tadiaľ skúsiť prejsť vaše malé dieťa v tú najnevhodnejšiu chvíľu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Poukázali na spornú Foraiovu poľovačku, úrady im nechcú vrátiť revír

Okrem bývalého šéfa Všeobecnej zdravotnej do revíru chodí strieľať aj Róbert Veselka, konateľ jednej z firiem zo zdravotníckej skupiny Medirex.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Hybridy klamali, majú oveľa vyššiu spotrebu

Ako hybridy nešetria palivo tak, ako sľubovali.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Prípad poľovníkov ilustruje, aké ťažké je byť smelým zajkom

Byť odvážnym kritikom je ako kráčať po povrchu Mesiaca.


Už ste čítali?