Miliónový chodník, polmiliónové stromy

Autor: Vladimír Palko ml. | 16.5.2016 o 9:54 | Karma článku: 6,31 | Prečítané:  1712x

Mestská časť Bratislava - Staré Mesto získala dojem, že pred slovenským predsedníctvom Rady EÚ je jedným z najväčších problémov centra chodník a stromoradie na Palackého ulici.

Už samotný výrub stromoradia získal pomerne veľkú publicitu, väčšina stromov údajne nemusela byť vyrúbaná. Starosta Števčík v jednej online diskusii operoval sumou 15.000€ za vysadenie nových stromov s tým, že vyúčtovanie ostatných prác urobí úrad po ich ukončení.

Kto sa nepýta nič sa nedozvie, preto som si interpeláciou vyžiadal konkrétne náklady na úpravu cca 75 metrov dlhého chodníka na Palackého. Vrátane likvidácie starého chodníka, výstavby nového, výrubu pôvodných stromov, arboristického posudku, výsadbu nových stromov a tiež vyčíslenie spoločenskej hodnoty vyrúbaných stromov.

Zrátaním položiek som dospel k výslednej sume, ktorú považujem za celkovú investíciu do priestoru. Ale kým vám ju prezradím, zopár slov od šéfredaktorky Remiarovej zo Staromestských novín, oficiálneho periodika MČ:

"Tak ako sme avizovali, na ulici pribudli nové, zdravé stromy. Nasadených bolo 12 kusov Sorbus thuringiaca Fastigiata, ktorých veľkosť kmeňa dosahuje v obvode 30 - 40 cm, celková cena investície je 15.175€." Článoček pokračuje ďalej, ale neuvádza žiadne ďalšie sumy. Ako keby čitateľa zaujímali alebo mali zaujímať len stromy.

Celý čas teda starosta aj Staromestské noviny verejne/mediálne operovali so sumou 15.000, resp. 15.175€. Lenže pozor, to je cena len za nové stromy (12ks) a ich výsadbu. Ďalších takmer 6.000€ stáli výrub pôvodných stromov (4.750€) a arboristický posudok (1.188€). A zrazu sme na sume 21.113€. K tomu môžeme (netrvám na tom) prirátať spoločenskú hodnotu pôvodných stromov 9.810,98€ a sme na  30.923,98€.

Keď sa rekonštruuje nejaký priestor, väčšinou sa zaujímame naozaj o celkovú investíciu do jeho zveľadenia, nie len koľko stáli nové stromy. Na Palackého sa rekonštruovala aj úzka časť komunikácie a chodník.

"Celkové náklady na rekonštrukciu chodníka na Palackého ulici sú v sume 33.646€.", hovorí úrad.

Ak dobre rátam, výsledná suma za stromy a rekonštrukciu je 54.759€ (plus spoločenská hodnota vyrúbaných stromov 9.810,98€ = 64.569,98€). Nie je náhodou táto suma tou, ktorá najviac zaujíma občana?

Preto milí čitatelia, keď periodikum vychádzajúce pod úradom "prvého nezávislého starostu s podporou Smeru" napíše niečo o "celkovej investícii", zbystrite pozornosť a neváhajte sa pýtať ďalej. Nie je celková investícia ako celková investícia.

A keď rekonštrukcia zopár desiatok metrov úzkeho chodníka stojí milión korún slovenských, nemôžu sa Staromešťania čudovať už ničomu. Pre porovnanie, v roku 2014 MČ kompletne vymenila dlažbu na celej Michalskej (od premostenia Vodnej priekopy až po križovatku Ventúrska - Sedlárska), čo je cca 250 metrov dlhá ulica a viacnásobne širšia, za 50.519,50€. Ani nechcem hádať, ako draho by vymieňal úrad dnes.

Vlastne... keby som sa odrazil od sumy 25.265,41€ za ktorú v týchto dňoch, dva roky po kompletnej rekonštrukcii úrad Michalskú ulicu "opravil" (pričom záruka na dielo je 5 rokov, ale to asi nikoho nezaujíma), asi si ten horký plač verejnej kasy predstaviť viem.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Whisky: Nerozumiem tomu, akým hlúpostiam dokážeme uveriť

Spevák Slobodnej Európy precestoval svet. Cez to hodnotí aj Slovensko.

DOMOV

Pri Badíne sa zrazil autobus s nákladiakom, neprežili dvaja ľudia

Na mieste zasahovalo takmer 20 hasičov.


Už ste čítali?