Polícia: deťom môžu v Starom Meste nalievať bez rizika

Autor: Vladimír Palko ml. | 19.5.2017 o 14:34 | Karma článku: 5,75 | Prečítané:  2051x

Policajný zbor (zodpovedný - minister Kaliňák) spolu s Mestskou políciou (zodpovedný - primátor Nesrovnal) podávajú Miestnemu zastupiteľstvu bratislavskej MČ Staré Mesto každoročne správu o verejnom poriadku za predošlý rok.

Musím konštatovať, že väčšiu znôšku kompetentnejších výhovoriek (výhovorky dávajúce zmysel, prečo to či ono neurobiť) som si už dávno nevypočul. Vlastne nikdy.

Nemôžeme toto, nemôžeme tamto. Ale najmä nemôžeme byť všade, predovšetkým tam, kde nalievajú alkohol neplnoletým, to by sme nič iné nerobili. V tomto duchu sme v utorok počúvali plukovníka Jajcaja z PZ a veliteľa Mestskej polície v Starom Meste Hitku.

Neplnoletého nemôže polícia bezdôvodne skontrolovať. Neplnoletého nemôže polícia bezdôvodne vyzvať, aby sa identifikoval. Keď sa zjavne podnapitá neplnoletá osoba bude motať po Obchodnej, nemôže ju polícia zastaviť. A už vôbec ju podrobiť nejakým úkonom bez prítomnosti zákonného zástupcu (rodiča), alebo sociálky. Vaše dieťa sa musí zvaliť dožraté niekam na koľajnice, aby mohla polícia konať.

Ani prípadný zásah v podniku, kde pijú neplnoleté osoby, nič nerieši. Policajný zbor ani mestský policajt, ani prokurátor proste nemôže len tak vojsť do krčmy a začať legitimovať decká s pivom pred sebou, či majú 18. Lebo veď ako dokázať, že je to ich pivo, kto im ho nalial, a je vôbec alkoholické? A vlastne, nie je to problém PZ, je to problém Mestskej polície.

Moja otázka na veliteľa Mestskej polície v Starom Meste, keďže správa bola vo viacerých prípadoch veľmi diétna, teda znela: Koľko akcií zameraných na podávanie alkoholu mladistvým vykonala MP v roku 2016?

Odpoveď: Žiadnu. Nula.                                                                   

Chápete to? V Starom Meste nikto nekontroluje, pretože to údajne nie je možné, či sa nejaký podnikateľ neobohacuje na úkor zdravia našich detí, hlavne, že zarobí o pár eur viac. Môj pohľad je iný - Mestská polícia si neplní zákonom stanovenú úlohu.

Pričom všetci vieme, a to normálne spôsobom pozriem a vidím, že alkoholické excesy neplnoletých sú jedným z najvýraznejších problémov dodržiavania verejného poriadku počas piatkov a sobôt v bratislavskom centre. A situácia sa zlepší výlučne prísnou kontrolou podnikov.

Vyzval som preto veliteľa Mestskej polície, aby oslovil sociálku (zodpovedný - minister Richter) a zamerali sa na spoločnú kontrolu podávania alkoholických nápojov neplnoletým. Dostal som odpoveď, že MP požiada o spoluprácu so sociálkou, ale prípadná súčinnosť bude závisieť len od ich dobrej vôle.

Otvorene, po kauze Čistý deň si myslím o dobrej vôle sociálky svoje. Spoločné akcie policajných útvarov v súčinnosti s colnou správou, hygienou a ďalšími sú však najefektívnejším spôsobom, ako dostať veci pod kontrolu. Škoda len, že sa naši byrokrati spolu s políciou dokážu dať dohromady len párkrát do roka. A mestskí policajti doteraz zo spolupráce úplne vynechávali sociálku, ktorá ako jediná má právo zastúpiť rodiča v prípade riešenia podávania alkoholu mladistvým.

Som zvedavý na výsledok mnou navrhnutého riešenia a budem tému spolupráce obecnej polície so sociálkou (ale aj ďalšími úradmi) otvárať na každom zasadnutí komisie pre dopravu a verejný poriadok.

Na okraj, minulý mesiac Miestne zastupiteľstvo schválilo nové Všeobecne záväzné nariadenie o otváracích hodinách, mierne sprísňujúce doterajší stav. Tento týždeň nadobudlo účinnosť a dnes je piatok. Záťažový test.

Škoda, že vymáhať jeho dodržiavanie budú vyššie spomenutí, početne podvyživení policajti, neschopní už dnes kontrolovať niektoré úlohy, viazaní zákonmi, ktoré im vlastne ani neumožňujú efektívne zasiahnuť. Skúste si tipnúť, čo sa zmení. Môj tip je, že k Islandu máme ešte poriadne ďaleko.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Poukázali na spornú Foraiovu poľovačku, úrady im nechcú vrátiť revír

Okrem bývalého šéfa Všeobecnej zdravotnej do revíru chodí strieľať aj Róbert Veselka, konateľ jednej z firiem zo zdravotníckej skupiny Medirex.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Hybridy klamali, majú oveľa vyššiu spotrebu

Ako hybridy nešetria palivo tak, ako sľubovali.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Prípad poľovníkov ilustruje, aké ťažké je byť smelým zajkom

Byť odvážnym kritikom je ako kráčať po povrchu Mesiaca.


Už ste čítali?