Ako vyhostiť diplomatov z Františkánskeho námestia?

Autor: Vladimír Palko ml. | 19.6.2017 o 13:05 | Karma článku: 5,77 | Prečítané:  2083x

Františkánske námestie je už roky rokúce nelegálnym parkoviskom pre autá diplomatických misií v jeho okolí, najmä pre francúzske veľvyslanectvo. Úrady s tým nevedia (alebo nechcú?) urobiť nič.

Mestská polícia ani štátna polícia, proste vôbec nikto, údajne nemá páku na to, zakázať hyzdenie pešej zóny autami diplomatov. Všade inde to ide, len v Bratislave nie. Milý bol starostov výrok, že keby v chátrajúcej budove, pred ktorou tie autá stoja, bol nejaký nájomca, nestáli by tam.

Teda až na fakt, že tie autá bežne stávajú aj pod oknami nájomcu vedľajšej budovy, toľko k výhovorkám. A že keď chceli poslanci diplomatov aspoň poriadne zdaniť za vjazd, zrazu s tým malo údajne problém Ministerstvo zahraničných vecí... Kocúrkovo.

Nelegálne parkovanie diplomatov na Františkánskom námestí je možné vyriešiť pomerne jednoducho - postavením legálneho parkoviska. Vždy som bol priaznivcom dostatočného počtu parkovacích miest pre obyvateľov aj návštevníkov centra a v pešej zóne je tých miest naozaj zúfalo málo a zišlo by sa ich naozaj o pár desiatok viac.

Samozrejme, mám na mysli parkovacie miesta pre cyklistov. Ako aktívny cyklista mám naozaj veľký problém zaparkovať v centre nielen auto, ale aj bicykel. Pri tejto príležitosti opäť ďakujem starostovi Števčíkovi za krátenie parkovacích miest všade, kde sa len dá, najnovšie aj v projekte renovácie Panenskej ulice.

Riešenie je naozaj jednoduché - stačí postaviť okolo chátrajúcej budovy zopár cyklostojanov tak, aby už nezostalo miesto pre autá. Cyklistom sa navýšia kapacity pre zaparkovanie bicyklov a parkovanie diplomatov v pešej zóne a zneužívanie neschopnosti Nesrovnalovej polície sa stane minulosťou. 

V rámci prostriedkov na moje poslanecké priority som sa tiež rozhodol viazať časť z nich na zakúpenie cyklostojanov a ich montáž.

Problémom zostáva presvedčiť ctenú dopravnú komisiu (dnes o 15:30 v bode rôzne) a Števčíkov úrad, aby vyzvali Nesrovnalov magistrát podporiť tento zámer, keďže správcom Františkánskeho námestia nie je MČ Staré Mesto.

Zhrnutie - máme nápad, navrhujeme riešenie, a máme tiež nádej, že cyklospolky by ten nápad mohli prijať za svoj a s entuziazmom sebe vlastným ho presadzovať podobne, ako iné projekty. Netvrdím, že je ideálny, avšak dnešný stav je hanbou tak veľkou, že si vyžaduje netradičné riešenie.

 

PS: Keďže primátor ohlásil realizáciu projektu bikesharingu, stačilo by jednu stanicu umiestniť na Františkánske námestie. Síce si o drahom (takmer pol milióna Eur) projekte myslím svoje a oveľa sympatickejšie sú mi projekty nezaťažujúce rozpočet mesta, aspoň v tomto jednom prípade by mohol byť užitočný.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Poukázali na spornú Foraiovu poľovačku, úrady im nechcú vrátiť revír

Okrem bývalého šéfa Všeobecnej zdravotnej do revíru chodí strieľať aj Róbert Veselka, konateľ jednej z firiem zo zdravotníckej skupiny Medirex.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Hybridy klamali, majú oveľa vyššiu spotrebu

Ako hybridy nešetria palivo tak, ako sľubovali.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Prípad poľovníkov ilustruje, aké ťažké je byť smelým zajkom

Byť odvážnym kritikom je ako kráčať po povrchu Mesiaca.


Už ste čítali?